Czy powodzie w Chinach mogą zetrzeć Bitcoina?

Chiny cierpią z powodu najgorszych powodzi w ostatnim czasie.
Tama Trzech Przełomów może być na skraju załamania.
Narastają obawy o potencjalny wpływ na największe farmy górnicze Bitcoinów.

Bitcoin Halving
Chiny cierpią obecnie z powodu najgorszych powodzi od 1998 r., kiedy to ulewne deszcze uszkodziły i zniszczyły ponad 13 milionów domów oraz spowodowały śmierć ponad 3 700 osób. Biorąc pod uwagę fakt, że w Chinach wydobywany jest ogromny kawałek Bitcoin Trader, przemysł jest na krawędzi.

Od czerwca silne opady deszczu powodują powodzie w kilku regionach wzdłuż rzeki Jangcy. Liczba dotkniętych nią obywateli może sięgać nawet 45 milionów, stając się jedną z najgorszych pór monsunowych w historii. Przynajmniej 400 rzek dopływu Jangcy przelewało się, a 15 milionów zostało ewakuowanych w lipcu.

Opady deszczu w Chinach są o około 12 % wyższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Chińskie ministerstwo ds. zarządzania kryzysowego oszacowało bezpośrednie szkody na blisko 12,3 mld dolarów, a chińskie państwowe agencje informacyjne skrytykowały zachodnie media za „hipokryzję“ zawalenia się Trzech Przełomów.

Znaczenie Trzech Przełomów
Sezon karnej powodzi budzi nowe obawy, że największa na świecie zapora wodno-grawitacyjna może być zbytnio obciążona. Zapora Trzech Przełomów jest jednym z największych kamieni milowych ludzkiej inżynierii i może pomieścić ponad 40 kilometrów sześciennych wody.

lokalizacja tamy Trzech Przełomów beincrypto tony toro

Położenie zapory Trzech Przełomów wzdłuż rzeki Jangcy. |Źródło: Wikimedia.
NASA obliczyła nawet, że ilość wody zgromadzonej przez zaporę zwiększy długość dnia o 0,06 mikrosekundy i przesunie położenie słupów o dwa centymetry.

Zapora została zaprojektowana, aby pomóc oswoić rzekę Jangcy i wyprodukować ogromną ilość taniej energii elektrycznej.

Według rządu chińskiego, ograniczyła ona szczyty powodziowe, zminimalizowała straty ekonomiczne oraz zmniejszyła liczbę ofiar śmiertelnych i ewakuacji awaryjnych.

The Dissonant Voices
Niektórzy krytycy zwracają uwagę, że tama nie zachowuje się tak dobrze, jak ją ogłoszono. David Shankman, geograf z Uniwersytetu w Alabamie, który od lat bada chińskie powodzie, powiedział:

Jednym z głównych uzasadnień dla Tamy Trzech Przełomów była kontrola powodzi, ale niecałe 20 lat po jej ukończeniu mamy najwyższą wodę powodziową w historii.

Doszedł do wniosku:

Faktem jest, że nie może zapobiec tym poważnym wydarzeniom.

Chiński geolog i szczery krytyk projektów gigantycznych zapór, Fan Xiao, oświadczył, że pojemność magazynowa Trzech Przełomów wynosi mniej niż 9% średniej wody powodziowej.

Może ona tylko częściowo i tymczasowo przechwytywać powodzie w górnym biegu rzeki i jest bezsilna w przypadku powodzi spowodowanych silnymi opadami deszczu w środkowym i dolnym biegu Jangcy.

Fan argumentował, że Trzy Przełomy i inne duże projekty zapór mogą jeszcze bardziej pogłębić powódź, ponieważ zmieniają one przepływ sedymentacji w dolnym biegu rzeki. Uważa on również, że zapotrzebowanie na energię elektryczną ma wyższy priorytet niż zapobieganie powodziom.

Kiedy ludzie rozważają wykorzystanie zbiorników tylko do rozwiązywania problemów przeciwpowodziowych, często pomijają lub nawet osłabiają naturalną zdolność rzek i ich jezior do regulowania powodzi.

Bitcoin Miners Brace for the Worst
Większość największych zakładów wydobywczych Bitcoin znajduje się w Chinach. Wiele z nich znajduje się bezpośrednio w dole rzeki Jangcy, ponieważ energia wodna jest zbierana do tych ogromnych operacji.

Lokalizacje basenu wydobywczego Bitcoin Chiny beincrypto tony toro

Geolokalizacja basenów górniczych Bitcoin w Chinach. |Źródło: Investoon
Jeśli powodzie utrzymają się w nadchodzących dniach lub tygodniach, górnicy Bitcoin może zobaczyć cięcia w ich cennych zasilania elektrycznego. Nawet jeśli infrastruktura elektryczna wytrzyma zniszczenia spowodowane przez wodę, ceny energii mogą wzrosnąć.

Każdy z tych scenariuszy najprawdopodobniej wpłynąłby na rentowność działalności górniczej, nie tylko Bitcoin, ale także wszelkich innych zasobów cyfrowych możliwych do wydobycia. Zmiany w zakresie energii elektrycznej lub rentowności mogłyby mieć wpływ na wskaźniki haszyszu Bitcoin, które ostatnio osiągnęły rekordowy poziom w dniu 8 lipca.

Stawki haszyszu Bitcoin ostatnie 30 dni beincrypto tony toro
Bitcoin Hash Rate Blockchain.com
To nie pierwszy raz, kiedy klęski żywiołowe stwarzają problemy dla przemysłu kryptokurrency. Zarówno w roku 2018, jak i 2019 gospodarstwa górnicze w Syczuanie ucierpiały na skutek ulewnych deszczy i powodzi. Incydenty te miały wówczas różny wpływ na poziom haszyszu.